Sinjski arambašići - starinski recept

Tehnika zamatanja nadjeva te kuhanja u soku, poznata je još iz rimskih vremena. No, punjenje kiselog kupusa svoj zamah dobiva u srednjem vijeku u karolinškim samostanima na granici Francuske i Njemačke. U naše krajeve dolazi preko anadolsko-turskog istoka koji ju je baštinio od Bizanta. Osim zamatanja nadjeva u kiseli kupus, rabila se i vinova loza te slatki kupus.

Pod nazivom "sarma" javlja se prvotno u Mađarskoj i Slavoniji te se odatle širi prema jugu gdje nastaju razne inačice. 

Jedna od njih su arambaši. Pretpostavlja se da je taj naziv došao tijekom turskih osvajanja kada su arambašići postali sinonim otpora sinjskog puka prema Turcima. Jelu koje su Sinjani preuzeli od Turaka dali su nove primjese te novo ime i to: harambaša-hajdučki vođa, jer se sarmice slažu u posudu kao vojnici.

Priprema tradicijskog jela sinjski arambašići karakteristična je za prostor Cetinske krajine (oko gornjeg i srednjeg toka rijeke Cetine između Dinare i Svilaje). 
Neizostavni su dio jelovnika svih proslava, te se pripremaju za Božić, blagdan Velike Gospe, svečani alkarski ručak, svadbe i u drugim prigodama. Poslužuju se i u bogatim i u siromašnim domaćinstvima.

Potrebni sastojci:


700 g govedina
300 g svinjetine
150 g panceta
2 glavica kapule

½ stručka petrusimula
2-3 režnja češnjaka
muškatnog oraščića
klinčića
korica limuna
sol i papar

2 glavice kiselog kupusa
1 glavice kapula
2 žlica masti

sudžuk (domaće svinjske kobasice)
kaštradina (ovčje suho meso)
komadi pršuta (oko kosti)

svinjsko suho meso (rebra, vratina)


Priprema:


Za ovaj starinski recept bitno je meso sitno isjeckati, a ne samljeti. Sitno nasjeckati slaninu, staviti na zagrijanu tavu i malo je popeći tako da se mast počne topiti pa zatim dodajte narezanti luk i dalje peći dok se luk ne zastakli pa maknuti s vatre. Ovo dodati u nasjeckano meso pa primješati usitnjenii češnjak, naribanu koru limuna i muškatni oraščić, klinčiće, sol i papar i ostaviti da odstoji sat vremena. Masu dobro izmješati, a da bude sočnije, dodati malo vode. Veće listove glavice kiselog kupusa prerezati napola izostavljajući zadebljale rebraste dijelove, a manje listove po sredini “istući” batom za meso da omeknu. Na svaki list staviti žličicu mesa i savijati arambašiće, a krajeve dobro uviti kako se pri kuhanju ne bi odmotali.

Najbolje je koristiti glinenu posudu kojoj dno mastiti mašću,  pokriti listovima kupusa, te izrezanim kupusom što je ostalo od sredine glavice kupusa, kojeg smo popržili na masti s kapulom izrezanom na polumjesece.Po njima posložiti arambašiće.

Između arambašića kuhati komade suhog mesa, kaštradine i suđuka, prekriti listovima kupusa i naliti vode tek da sve pokrije, poklopiti posudu i kuhati na laganoj vatri oko 3 sata. Nikako ne miješati, nego po potrebi protresti.

U PDF